Rok České hudby: Pocta Josefu Sukovi

Rok České hudby: Pocta Josefu Sukovi

Rok České hudby: Pocta Josefu Sukovi

Datum konání: Úterý 25.06.2024 , 19:00 hod.

Místo konání: Městské kulturní středisko, Trhové Sviny

Pavel Šporcl – housle
Miroslav Ambroš – housle
Karel Untermüller – viola
Jiří Bárta – violoncello
Igor Ardašev – klavír

Program:
B. Smetana – Z domoviny
A. Dvořák – Drobnosti
A. Dvořák – Klid lesa
A. Dvořák – Klavírní kvintet
Josef Suk – Romance

Účinkují:

Jiří Bárta

Jiří Bárta je přední český violoncellista. Pravidelně spolupracuje s českými a mezinárodními orchestry jako jsou Česká filharmonie, Slovenská filharmonie, London Symphony Orchestra, Royal Philhramonic Orchestra London, Royal Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic, Berliner Symphoniker, Lvov Symphony Orchestra a dirigenty jako Jiří Bělohlávek, Charles Dutoit, Libor Pešek, Gennadij Rozhdestvenski, Maxim Šostakovič, Gianandrea Noseda ad.,je pravidelně zván na přední festivaly a pódia (Barcelona, Berlín, Bratislava, Buenos Aires, Edinburgh, Istanbul, Los Angeles, Mnichov, Newport, New York, Paříž, Praha, Salzburg , Tokio, Londýn) a spolupracuje s umělci jako jsou např. Konstantin Lifschitz, Vadim Repin, Hamish Milne, Chloe Hanslip, Quator Ebene a mnoho dalších. Jeho nahrávky u firmy Supraphon byly časopisem Harmonie dvakrát vyhodnoceny jako nejlepší ve svých kategoriích, zahrnují kritiky ceněnou nahrávku všech Bachových violoncellových suit i Šostakovičových koncertů s dirigentem Maximem Šostakovičem a Pražskými symfoniky i oba koncerty Dvořákovy, A Dur (s klavíristou Janem Čechem) a h moll (s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem). Bártovu disku s Kodályho sólovou sonátou udělil londýnský časopis The Grammophone „Editor ´s Choice“ , do stejného výběru se dostalo i Bártovo CD s violoncellovými koncerty Bohuslava Martinů, J.Foerstera a Jana Nováka za spolupráce Pražské komorní filharmonie a dirigenta Jakuba Hrůši. Jiří Bárta spolupracoval s Magdalenou Koženou na jejím albu „Songs“ pro Deutsche Grammophon oceněném Gramophone Award. S jazzovým kvartetem Milana Svobody spolupracoval na klasicko – jazzovém CD „Znamení Střelce“ (Lotos, nominováno na výroční ceny Akademie populární hudby a jazzu 2007).Dokument České televize “Můj pokus o mistrovský opus” – Jiří Bárta versus Bachovy suity – v režii Jakuba Sommera, získal hlavní cenu “Cirkom Price” za nejlepší hudební dokument v mezinárodní evropské soutěži.

V roce 2018 se Bárta znovu vrátil do studia k natočení Bachových violoncellových suit, tentokrát na barokní violoncello pro vydavatelství Animal Music. V listopadu 2021 vydal pro tentýž label s klavíristkou Terezií Fialovou kompletní Beethovenovy Sonáty pro klavír a violoncello.

Jiří Bárta studoval u Josefa Chuchra a Mirko Škampy v Praze, Borise Pergamenschikowa v Kolíně nad Rýnem a Eleonore Schoenfeld v Los Angeles. Obdržel cenu Europäische Förderpreis für Musik v Dráždanech a cenu Rostropovich-Hammerovu v Los Angeles.

V roce 2008 spoluzaložil Mezinárodní festival komorní hudby v Kutné Hoře. V sezóně 2014 byl kurátorem komorní řady festivalu Dvořákova Praha. Hraje na nově postavené violoncello německého mistra Dietmara Rexhausena.
 

Igor Ardašev

Igor Ardašev studoval na brněnské konzervatoři i na JAMU ve třídě prof. Inessy Janíčkové. V letech 1989 až 1992 studoval u Paula Badury-Skody v Rakousku a u Rudolfa Serkina v USA. V osmdesátých a devadesátých letech minulého století získal řadu ocenění na mezinárodních soutěžích(laureát Čajkovského soutěže v Moskvě, soutěže Pražského jara, soutěže královny Alžběty v Bruselu a soutěže Marguerite Long-Jacques Thibaud v Paříži). Roku 1990 obdržel 1.cenu v soutěži Marie Callasové v Aténách.

Je zván na mezinárodní hudební festivaly – Pražské jaro, Janáčkův Máj, Festspiele Europäische Wochen Passau, Musikfestival Schloss Moritzburg, Festival Rudolfa Firkušného, Concentus Moraviae a další.

Spolupracuje s předními českými interprety, jako jsou Jiří Bárta, Pavel Šporcl, Ivan Ženatý.

Od roku 1994 hraje v klavírním duu s Renatou Lichnovskou.

Jeho diskografie obsahuje 21 titulů (stav v roce 2023). Čajkovského koncert b moll, Janáčkovu Žárlivost s Rudolfem Firkušným, Dvořákovy Slovanské tance a klavírní verzi Smetanovy Mé vlasti s Renatou Lichnovskou, kompozice Lisztovy, Martinů, Ježkovy, Prokofjeva, Musorgského a Beethovenovy.

Od roku 2012 působí pedagogicky na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V roce 2019 mu byla udělena Cena města Brna v oboru hudba.
 

Miroslav Ambroš

Miroslav Ambroš vystudoval pražskou konzervatoř, hudební fakultu AMU v Praze a Vysokou hudební školu v Hannoveru. Absolvoval kurzy u Pinchase Zukermana, Ruggiera Ricciho a Any Chumachenco. Současně několik let soukromě studoval u legendárního houslisty, Mistra Josefa Suka. Je držitelem stipendií a laureátem významných mezinárodních soutěží včetně Zlaté medaile ve Vídni v r. 2020 a Zlaté medaile v New Yorku v r. 2022. Debutoval jako spoluhráč Josefa Suka na festivalu Pražské jaro a společně s ním natočil i CD u společnosti Supraphon.

Koncertoval sólově s mnoha orchestry pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, Leoše Svárovského, Petra Vronského a dalších. Vystoupil na významných koncertech a festivalech ve většině zemí Evropy, v USA, Kanadě a Jižní Koreji. Celkově uskutečnil přes 1000 koncertních vystoupení. V roce 2018 založil unikátní dámský komorní orchestr Ambroš Ladies Orchestra
 

Karel Untermüller

Karel Untermüller je absolventem Pražské konzervatoře ve třídě Jaroslava Ruise a HAMU v Praze u prof. Lubomíra Malého. Zúčastnil se mistrovských kurzů u významných osobností, jako Norbert Brainin, Sigmund Nissel a Thomas Kakuska.

Karel je členem Sukova komorního orchestru, kde působí již mnoho let jako vedoucí skupiny viol. Též je členem souboru „Baborák ensemble“, který v roce 2001 založil slavný český hornista a dirigent Radek Baborák. Zároveň je členem Heroldova kvarteta, založeného v roce 1998, se kterým účinkoval po celém světě. Tento soubor je nositelem Ceny Českého spolku pro komorní hudbu.

Významná byla jeho spolupráce s jedinečnou osobností české hudby, houslistou Josefem Sukem. S ním a dalšími vynikajícími instrumentalisty (Jiří Bárta, Pavel Šporcl, Jan Simon aj.) natočil tři kompaktní disky a vystupoval na mnoha koncertech, včetně festivalových večerů Pražského jara. Pravidelně se účastní Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora, zaměřeného na komorní hudbu, kde spolupracoval např. s klavíristou Konstantinem Lifschitzem, houslistkou Laurou St. John z Kanady, britskou houslistkou Chloe Hanslip nebo s hornistou Radkem Baborákem.

Působí jako pedagog na Konzervatoři v Teplicích a na HAMU v Praze.
 

Pavel Šporcl

Pavel Šporcl je žákem Václava Snítila, Itzhaka Perlmana, Eduarda Schmiedera či Dorothy DeLay. Šporcl, jemuž ikonické modré housle postavil nejlepší český houslař Jan Špidlen, se každým svým tónem, svou image a invencí snaží o popularizaci klasické hudby. Je hostem rozhlasových a televizních pořadů. Pro ČT připravil úspěšné dokumentární cykly o českých houslistech.

Nahrává pro Hänssler Classic, Universal Music, Supraphon, EMI nebo Cedille Records. Jeho alba mapují širokou škálu houslového materiálu. Prestižní server Gramophone k nahrávce Vivaldiho Čtvero ročních období napsal: „Pavel Šporcl se na albu etabloval jako nejcharismatičtější český houslista, spontánní, nápaditý a osobitý ve všem, co dělá…“ Jeho album Vánoce na modrých houslích, natočené s Královskou liverpoolskou filharmonií pod vedením Sebastiana Lang-Lessinga pro Universal Music Group získalo Platinovou desku během pouhých osmi týdnů a dostalo se do žebříčku TOP 10 nejprodávanějších alb roku jako jediné klasické album. Jeho předposlední album Paganiniana, složené z virtuosních skladeb pro sólové housle, bylo nominováno na prestižní ocenění ICMA. Za jeho činnost, spojující lidi celého světa prostřednictvím hudby, mu byla udělena cena Sri Chinmoy v New Yorku, je držitelem Medaile za zásluhy o stát České republiky.

Šporcl je uměleckým ředitelem řady festivalů. V roce 2022 založil Mezinárodní hudební festival Hvězdy nad Vltavou.