ÚČINKUJÍCÍ
2022
Petr Altrichter
Slavnostní zahajovací koncert „S Ódou na radost“
NÁRODNÍ PAVILON Z, Výstaviště, České Budějovice
3. července, 19hod
Jeden z nejvýznačnějších českých dirigentů. Jedenáct let vedl coby umělecký ředitel a šéfdirigent německou Jihozápadní filharmonii v Kostnici (v letech 1993–2004). V letech 1997–2001 byl zároveň šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu. Petr Altrichter je častým hostem České filharmonie a dalších českých i zahraničních symfonických těles. Ve Velké Británii se stal agilním propagátorem české hudby: v roce 1996 uvedl v londýnské Royal Festival Hall Janáčkovu Glagolskou mši, na festivalu Proms řídil díla Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Příznačným rysem Altrichtrova dirigentského projevu jsou velmi temperamentní, působivá gesta a spontánní hudebnost. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost vidět jej v akci řídit sólisty společně s PKF a Český filharmonický sbor Brno!
Igor Ardašev
Slavná klavírní tria
Jezuitský sál, Hotel Růže, Český Krumlov
9. července, 10:30 hod
Český virtuóz ve hře na klavír. Dlouhá léta reprezentuje české pianistické umění na mezinárodím fóru. Spolupracuje s komorními soubory i vynikajicími světovými orchestry a dirigenty (Česká filharmonie, PKF – Pražská komorní filharmonie, Královská liverpoolská filharmonie, BBC Londýn). Je zván na renomované evropské hudební festivaly (Schleswig-Holstein,Jodoigne v Belgii,Hannover,Neapol,Pražské jaro apod.).
Jiří Bárta
Slavná klavírní tria
Jezuitský sál, Hotel Růže, Český Krumlov
9. července, 10:30 hod
Patří k předním violoncellistům své generace, je uznáván po celém světě. Počátkem 90. let 20. století, vyhrál významné hudební soutěže (Drážďany, Los Angeles a Beethovenův Hradec).
Pravidelně vystupuje s Českou filharmonií, London Symphony Orchestra, Berlínskými symfoniky, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK i dalšími orchestry, a také na světových hudebních festivalech (Salzburger Festspiele, Praha, Bratislava, Edinburgh a další).
Věra Binarová
Koncert u příležitosti zahájení mezinárodních hudebních kurzů
Ameropa Music Academy
KD METROPOL, Malá scéna
2. července, 19:00 hod
Violistka Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK (od 2014). Koncertuje jako sólistka s orchestry doma i v zahraničí, je vyhledávanou komorní hráčkou. Byla solo violistkou Talichova komorního orchestru, působila v orchestru Nadace Yehudi Menuhina, či v Salzburgské komorní filharmonii. Její repertoár zahrnuje stěžejní díla violové literatury i díla soudobých českých skladatelů (J. Filas, O. Mácha, A. Skoumal, J. Teml, L. Sluka). Intenzivně se věnuje pedagogické činnosti na ZUŠ I. Hurníka v Praze, vyučuje sólovou a komorní hru na Mezinárodních hudebních kurzech Ameropa Music Academy.
Český filharmonický sbor Brno
Slavnostní zahajovací koncert „S Ódou na radost“
NÁRODNÍ PAVILON Z, Výstaviště, České Budějovice
3. července, 19hod
Český Profesionální pěvecký sbor oceňovaný v tuzemsku i v zahraničí, patří ke světové špičce. Kritici popisují výkony sboru superlativy jako: „kvalitu a vyváženost zvuku, dokonalá práce s dynamikou, od něžných pianissim po mohutná fortissima, ušlechtilý sborový zpěv, v současné době zcela jistě naše nejlepší sborové těleso…“ Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Je zván ke spolupráci s předními evropskými orchestry. Založil jej v roce 1990 hudební skladatel Petr Fiala, který po celou dobu jeho trvání působí jako jeho ředitel a hlavní sbormistr.
Kateřina Englichová
Koncert u příležitosti zahájení mezinárodních hudebních kurzů
Ameropa Music Academy
KD METROPOL, Malá scéna
2. července, 19:00 hod
Světoznámá harfistka, jejíž interpretační umění bylo oceněno v řadě soutěží. Vystoupila jako sólistka, mimo jiné, s Filadelfským symfonickým orchestrem, se San Francisco Chamber Orchestra, s Vancouver Symphony Orchestra, s Hongkongským symfonickým orchestrem, s Brandenburským symfonickým orchestrem, s Budapešťským symfonickým orchestrem, s Českou filharmonií a mnoha dalšími. V roce 1998 debutovala jakožto sólistka v newyorské Carnegie Hall. Má má na svém kontě přes 30 CD nahrávek. Vedla mistrovské kurzy v USA (Juilliard School of Music, Curtis Institute of Music), Kanadě, Hongkongu, Itálii a Lucembursku. Každé léto vede harfové kurzy v Santuario di Crea v Itálii a na Ameropa Music Academy.
Ondřej Havelka and his
Melody Makers
Nejkrasší kusy saisóny
KD METROPOL, Divadelní sál
5.července, 19 hod
Nechte se unášet na vlnách jazzu a swingu meziválečného období 20. století. Ondřeji Havelkovi a jeho Melody Makers jde hlavně o přesnou interpretaci dobové hudby (swingové éry) a zabývají se nejen americkými skladbami, ale i raným českým či slovenským džezem. Ke hře používají i dobové nástroje, které jim zaručují opravdovou autenticitu skladeb. Umělecký ředitel a frontman orchetru Ondřej Havelka je všestranným umělcem. Mimo jiné dosáhl mezinárodního uznání za režijní práci při zfilmování opery Orfeo ed Euridice od Christopha Willibalda Glucka v Zámeckém divadle v Českém Krumlově a v interiérech tamějšího zámku. Že je Ondřej také vášnivým vyznavačem golfu je všeobecně známo. Možná Vás překvapí, že frontman Melody Makers je i velmi dobrým hokejistou, dlouholetým členem legendárního klubu Paleta vlasti.
Václava Krejčí Housková
Slavnostní zahajovací koncert „S Ódou na radost“
NÁRODNÍ PAVILON Z, Výstaviště, České Budějovice
3. července, 19hod
Přední mezzosopranistka naší operní scény, sólista Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry. Je hostem prestižních českých i mezinárodních festivalů – Edinburgh International Festival, Wexford Festival Opera, Festival L´Été Bergerac, Pražské jaro, Smetanova Litomyšl… V létě roku 2018 se Václava podílela na vzniku CD pro londýnské vydavatelství Hyperion. Spolu s tenoristou Nicky Spancem a klavíristou Juliem Drakem natočili Zápisník zmizelého a Moravskou lidovou poezii v písni skladatele Leoše Janáčka. Nahrávka získala prestižní cenu BBC Music Magazine Award a Gramophone Classical Music Award.
Jana Šrejma Kačírková
Slavnostní zahajovací koncert „S Ódou na radost“
NÁRODNÍ PAVILON Z, Výstaviště, České Budějovice
3. července, 19hod
Držitelka tří cen Thálie Jana Šrejma Kačírková je jednou z nevýraznějších hvězd našeho operního nebe. Svým umem uchvacuje posluchače a diváky jako sólistka ND Brno a stálý host ND Praha, Jihočeského divadla České Budějovice a dalších scén. Vystupuje s nejlepšími českými orchestry – s Českou filharmonií, FOK, Filharmonií Brno či Filharmonií B. Martinů Zlín a pod taktovkou dirigentů, jakými jsou např. T. Brauner, O. Dohnanyi, P. Gatto, M. Guidarini, R. Kružík. Na konci roku 2021 Janě vyšlo první CD Kdy láska přilétá, v produkci Pavla Šporcla, obsahující uikátní program z dosud nenatočených písňových cyklů českých skladatelů první poloviny 20. století.
Bára Kodetová
Šansonový večer Báry Kodetové
KD METROPOL, Divadelní sál
9.července, 19 hod
Herečka a zpěvačka, během svojí kariéry účinkovala v nejprestižnějších divadlech v Praze – Činoherní klub, Viola, Studio DVA, Spolek Kašpar, Řeznická a další. Pět let byla členkou Národního divadla v Praze. Nedávno jste ji mohli vídat v oceňovaném TV seriálu Ochránce. V posledních letech začala vystupovat i jako sólová zpěvačka. Její repertoár sahá od šansonu po muzikálové melodie. V hitparádě Českého rozhlasu zabodovala s písní Skřipky, kterou původně nazpívala Hana Hegerová.
PKF – Prague Philharmonia
Slavnostní zahajovací koncert „S Ódou na radost“
NÁRODNÍ PAVILON Z, Výstaviště, České Budějovice
3. července, 19hod
Dnes již legendární komorní filharmonie vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie. Orchestr má ve svém „rodném listě“ vepsánu svěžest, energičnost a perfekcionismus, stejně jako lásku k hudbě, jež vkládá do každého koncertu. Je ceněn pro svůj charakteristický zvuk, za nímž mimo jiné stojí jeho stěžejní repertoárová oblast, kterou je od počátku hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. PKF je však v tomto směru obdivuhodně flexibilní, schopná rozkročit se od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru, ve kterých se rozšiřuje o absolventy a členy Orchestrální akademie PKF.
Je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje v předních světových sálech a je pravidelným partnerem významných dirigentů a instrumentálních sólistů, mezi něž patří Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Emmanuel Villaume, Radek Baborák a mnoho dalších. Spolupracuje s významnými operními pěvci a pěvkyněmi, jako jsou například Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessayová, Rolando Villazón, Plácido Domingo.
Richard Samek
Slavnostní zahajovací koncert „S Ódou na radost“
NÁRODNÍ PAVILON Z, Výstaviště, České Budějovice
3. července, 19hod
Přední český tenorista, je stálým hostem operního souboru Národního divadla, pravidelně vystupuje rovněž v Divadle J. K. Tyla v Plzni, Národním divadle Brno, Národním divadle moravskoslezském a ve Slovenském národném divadle v Bratislavě. Hostoval na slavných evropských scénách (Grand Théâtre de Reims, Opéra Théâtre de Limoges, Opéra de Rennes a Staatsoperette Dresden, Staatsoper Hannover) i v Japonsku. Spolupracuje s významnými komorními a symfonickými orchestry jako je BBC Symphony Orchestra, Česká filharmonie nebo Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Pravidelně vystupuje na mezinárodních hudebních festivalech – MHF Dvořákova Praha, MHF Janáčkův máj, Pražské jaro, Seefestspiele Mörbisch…
Jiří Sulženko
Slavnostní zahajovací koncert „S Ódou na radost“
NÁRODNÍ PAVILON Z, Výstaviště, České Budějovice
3. července, 19hod
Sólista Opery Národního divadla, i opery Saarlandisches Staatstheater Saarbrücken. Je řazen k našim předním operním pěvcům. Disponuje libozvučným basem i brilantní technikou, a je tak vyhledáván v Česku i za hranicemi. K jeho nejvýraznějším rolím patří Leporello, Papageno, Figaro, Kecal, Revírník, Zachariáš, Scarpia, Bartolo aj. S řadou rolí vystupoval na zahraničních scénách. Opakovaně v Japonsku, na scéně švédského Göteborgu, v Monte Carlu, ve Vídni, Mnichově, Hannoveru, v Paříži, Madridu i v milánské La Scale.
Pavel Šporcl
Slavný rodák z Českých Budějovic se vrací domů, aby podpořil kandidaturu města České Budějovice na hlavní město kultury 2028. A to jako umělecký ředitel jak festivalu, tak zároveň Ameropa Music Academy. Pavel samozřejmě zahraje na své modré housle – hned na třech festivalových koncertech. Budete jej moci též vidět a slyšet na veřejných produkcích Ameropa Music Academy.