FENOMÉN

Carmina Burana

Nepřehlédnutelná klasická skladba, kterou znají všichni

Carmina Burana, monumentální skladba německého skladatele Carla Orffa, se stala jedním z nejvýznamnějších fenoménů v dějinách klasické hudby. Ohromující skladba nabízí směsici emocí, vášně, kterou nelze přejít bez povšimnutí. Vyznačuje silnými rytmickými motivy, dramatickými vokálními sólo a sbory, které společně vytvářejí dojem moci. Od svého vzniku v roce 1937 se Carmina Burana prosadila na koncertních pódiích i v populární kultuře.

V čem spočívá její fenomén?

Čím to, že „Carminu“ pozná zná snad téměř každý? A že dokonce i lidé, kteří klasickou hudbu vůbec, nebo téměř vůbec neposlouchají, tuto skladbu poznají okamžitě? Ačkoliv je skladba doslova nabita emocemi, tak na její široké popularizaci má největší zásluhu pravděpodobně skutečnost, že je spojena s obrazovámi vjemy. „Carmina“ zazněla v mnoha filmech, televizních reklamách a pořadech, čímž se stala dostupnou právě i pro ty, kteří klasickou hudbu běžně neposlouchají. Sluší se dodat, že zdaleka ne všichni by poznali celou skladbu, ale hlavně její část nazvanou O Fortuna. Právě tato část Carminy Burany je jednou z nejzřetelnějších a nejčastěji citovaných pasáží klasické hudby vůbec a právě ona se objevila a objevuje ve filmech, televizních pořadech a reklamách. Vzpomenete si, kde konkrétně jste asi mohli O Fortuna a další části Carminy Burany zaznamenat?

Carmina Burana ve filmu a TV

Epická síla a dramatický charakter skladby ji předurčily pro mnohé dramatické scény.

Excalibur (režie John Boorman)

Britská klasika o čaroději Merlinovi, který pomáhá králi Artušovi Pendragonovi sjednotit Brity kolem kulatého stolu na Kamelotu, když se temné síly spikly, aby Kamelot rozvrátily. Hrozivé tóny O Fortuna podtrhují napětí a bojové scény.

Doors (režie Oliver Stone),

Příběh jedné z nejslavnějších a nevlivnějších rockových skupin historie The Doors a jejího zpěváka Jima Morrisona. Film mapuje životní osudy skupiny od dob, kdy Jim Morisson studoval film na UCLA v Los Angeles, až po jeho předčasnou smrt v Paříži ve věku 27 let v roce 1971.

Apokalypsa (režie Francis Ford Coppola)

Válečné drama o hrůzách války ve vietnamu v hlavní roli s Marlonem Brando, coby šíleným plukovníkem, kerý sám sebe považuje za boha. Slavný režisér Francis Ford Coppola si tuto skladbu vybral pro závěrečné dramatické sekvence.

Honba za ponorkou (režie John McTiernan)


Kapitán ponorky Sovětského svazu ztělesněný Seanem Connerym poruší rozkaz a vydá se do USA v nové nezjistitelné ponorce. Americká CIA a armáda musí rychle rozhodnout: Snaží se zběhnout, nebo rozpoutat válku?

Generálova dcera (režie Simon West, v hlavních rolích John Travolta, Madeline Stowe, James Cromwell)

Jackass: The Movie (režie Jeff Tremaine)

Carmina Burana se objevila i v řadě reklam, například pro Ford, Coca-Cola, Old Spice, nebo v televizním pořadu X Factor, v seriálu Simpsonovi a dalších. Její použití v ukazuje, jak univerzální a silný je její hudební výraz, který se dokáže prolomit přes hranice žánrů a oslovit širokou veřejnost.

Carl Orff

a hudební historie nacistického Německa

Carl Orff se narodil v roce 1895 do spořádané mnichovské rodiny důstojníků a vzdělanců. Jeho matka byla vynikající klavíristka, která ho v dětství vyučovala. Ještě jako teenager narukoval, ale v roce 1917 se vrátil domů po téměř smrtelném šoku ze střelby. Po několika letech experimentování se Orff stal partnerem mnichovské Güntherovy školy, vzdělávací instituce, která spojovala hudbu a pohyb.

Koncem dvacátých let se Orff prosadil jako významná osobnost malé, ale významné modernistické hudební oázy v jinak konzervativním Mnichově, Ligy pro soudobou hudbu. Ta uváděla mimo jiné díla Bartóka, Hindemitha, Schoenberga a Stravinského. Mladý hudebník také krátce spolupracoval s Bertoltem Brechtem a podílel se na činnosti novátorské Nové bachovské společnosti v Mnichově, což vše upevnilo jeho pověst avantgardního člověka stojícího mimo hlavní proud. Jeho hvězda pomalu stoupala až do počátku 30. let, kdy se k moci dostal Hitler a realita hudební tvorby v Německu se měla dramaticky změnit.

Stejně jako mnoho dalších umělců té doby byl Orff považován za levičáka. Měl mnoho židovských přátel, včetně Kurta Weilla a básníka Franze Werfela, a hojně spolupracoval se známými marxisty, jako byl Brecht. Existují také zprávy, že Orff byl ze čtvrtiny Žid. Přesto, nebo možná právě proto, Orff nikdy otevřeně ani skrytě proti nacistické politice nevystupoval.

Orff byl po léta terčem útoku Kampfbund für deutsche Kultur (Svaz boje za německou kulturu, KfdK) jako kulturní bolševik. Tuto nebezpečnou pověst zpočátku potvrdila kontroverzní premiéra jeho nejznámějšího díla Carmina Burana v roce 1937. Navzdory Orffovým rostoucím kontaktům s nacistickými představiteli a jeho dobře hodnocené práci v oblasti hudební pedagogiky se premiéra setkala s ostrou kritikou vlivného nacistického muzikologa Hanse Gerigka. Podle Gerigka trpěla Carmina Burana „chybným návratem k primitivním prvkům instrumentalismu a cizím důrazem na rytmické formule“.

Po válce prošel Orff jako většina umělců aktivních za nacistického režimu, procesem „denacifikace“. Byl ohodnocen jako „Šedé C“, přijatelný", což byla kategorie pro osoby, kterým sice v určité míře od režimu Třetí říše plynuly výhody, ale osobně neměly nacionálně socialistické postoje. Orffovi byla nakonec udělena licence ke komponování a hostování."

Carl Orff zemřel v Mnichově v roce 1982 jako jeden z nejvýznamnějších německých skladatelů 20. století.

Carmina Burana ve faktech

  • Původně je Carmina Burana souborem více jak dvou stovek středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých a dalších básní a písní. Vznikly pravděpodobně někdy kolem 12. století.
  • Z původních textů Orff vybral a zhudebil pouze některé.
  • Forma Orffova hudebního zpracování se nejvíce blíží tzv. kantátě, to jest rozsáhlejšímu vokálně instrumentálnímu dílu, zpravidla pro sóla, sbor a orchestr. Kantáta se vyvinula v Itálii v 17. století. Existují jak kantáty světské, tak duchovní.
  • Impulsem či inspirací ke zhudebnění původních textů nebyly prý Orffovi texty samotné, ale ilustrace u jednoho z textů zobrazující Rota Fortunae, tedy Kolo štěstí. Ve středověké a antické filozofii je Rota Fortunae symbolem rozmarné povahy osudu. Kolo patří bohyni Fortuně (řecký ekvivalent Tyché), která jím náhodně otáčí a mění pozice těch, kdo se na kole nacházejí: některé postihne velké neštěstí, jiní získají nečekané zisky. Tato metafora byla již ve starověku klišé, na které si stěžoval Tacitus, ale pro středověk ji výrazně zpopularizovalo její rozšířené zpracování v Boetiově Útěše z filozofie z doby kolem roku 520.

Carmina Burana zahájí druhý ročník festivalu Hvězdy nad Vltavou

Po Orffově monumentální skladbě jsme se rozhodli pojmenovat celý zahajovací večer druhého ročníku festivalu Hvězdy nad Vltavou. 26. června na Výstavišti v Českých Budějovicích zazní Carmina Burana v podání Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK, Českého filharmonického sboru Brno a dalších pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera.

© copyright 2021 by Company.com